Uchwały Rady Miejskiej w Osieku w kadencji 2006 - 2010
Treść
xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
Uchwała Nr IV/20/2007
Rady Miejskiej w 0sieku
z dna 2 marca 2007 roku
w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania należności pieniężnych , do których nie stosuje się przepisów ustawy – 0rdynacja podatkowa , oraz ustalania innych ulg w spłacaniu tych należności
Na podstawie art.18 ust.2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym / tekst jednolity z 2001 roku Nr 142 poz,1591 z późniejszymi zmianami / oraz art.43 ust.2 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 roku o finansach publicznych / Dz.U. z 2005 roku Nr 249 poz.2104 z późniejszymi zmianami / Rada Miejska w 0sieku uchwala co następuje :
§ 1.
Uchwała określa szczegółowe zasady i tryb umarzania, odraczania terminu zapłaty oraz rozkładania na raty wierzytelności pieniężnych wobec gminy i jednostek organizacyjnych Miasta i Gminy 0siek z tytułu należności pieniężnych , do których nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – 0rdynacja podatkowa /t.j. Dz.U. Nr 8 poz.60 z późniejszymi zmianami / zwanych dalej „wierzytelnościami” , wobec osób fizycznych , osób prawnych , a także jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej , zwanej dalej „ dłużnikami „ oraz wskazuje organy do tego uprawnione.
§ 2.
1.Wierzytelność może zostać umorzona w całości lub części , jeżeli :
a/ w wyniku postępowania egzekucyjnego lub na podstawie innych okoliczności lub dokumentów stwierdzono , że dłużnik nie posiada majątku , z którego można dochodzić należności ,
b/ wierzytelności nie ściągnięto w toku zakończonego postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego ,
c/ nie można ustalić dłużnika,
d/ dłużnik zmarł nie pozostawiając spadkobiercy lub nie pozostawiając żadnego majątku lub zostawił ruchomości nie podlegające egzekwowaniu na podstawie odrębnych przepisów albo pozostawił wyłącznie przedmioty codziennego użytku domowego,
e/ ściągnięcie wierzytelności zagraża ważnym interesom dłużnika , w szczególności jego egzystencji lub egzystencji osób pozostających na jego utrzymaniu
f/ zachodzi uzasadnione przypuszczenie , że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji wierzytelności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne.
2.Wierzytelność może być również umorzona w całości lub części mimo braku okoliczności wymienionych w ust.1 , jeżeli przeprowadzone postępowanie wyjaśniające wykaże , ze za umorzeniem przemawiają szczególne względy gospodarcze lub społeczne.
3.Umorzenie należności z przyczyn , o których mowa w ust.2 może nastąpić tylko wówczas , gdy odroczenie terminu zapłaty lub rozłożenie należności na raty nie zapewnia spłaty tej należności,
4. Umorzenie należności , za którą odpowiada solidarnie więcej niż jeden dłużnik , może nastąpić , gdy okoliczności uzasadniające umorzenie zachodzą co do wszystkich zobowiązanych .
5. Umorzenie należności głównej pociąga za sobą umorzenie należności ubocznych. Jeżeli umorzenie dotyczy części należności głównej, w odpowiednim stosunku do tej należności podlegają umorzeniu należności uboczne.
6.Jeżeli umorzenie dotyczy tylko części należności , należy określić termin zapłaty pozostałej części należności. Jeżeli dłużnik nie dotrzyma terminu zapłaty , umorzenie należności może być cofnięte.
7. Umorzenie w przypadkach określonych w ust.1 pkt a i e może nastąpić na wniosek dłużnika , a w przypadkach określonych w ust.1 pkt b, c, d i f również z urzędu .
§ 3.
1.Do umarzania wierzytelności uprawniony jest Burmistrz Miasta i Gminy 0siek.
2.Burmistrz może upoważnić kierownika jednostki organizacyjnej do umarzania wierzytelności , jeżeli wartość kwoty umarzanej nie przekracza 300 % minimalnego wynagrodzenia za pracę.
3.Przez wartość wierzytelności , o której mowa w ust.1 rozumie się należność główna.
4.0rgan właściwy do umarzania wierzytelności jest również uprawniony do umarzania odsetek oraz innych należności ubocznych.
§ 4.
1.W przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi Burmistrz Miasta i Gminy 0siek lub upoważniony przez niego kierownik gminnej jednostki organizacyjnej po zasięgnięciu opinii Skarbnika Miasta i Gminy 0siek , na wniosek dłużnika może odroczyć termin zapłaty całości lub części wierzytelności lub odłożyć płatności całości lub części wierzytelności na raty, biorąc pod uwagę możliwości płatnicze oraz uzasadniony interes Miasta i Gminy 0siek.
2.Umorzenie wierzytelności oraz udzielenie ulg , o których mowa w ust.1 następuje :
a/ w odniesieniu do wierzytelności o charakterze administracyjno-prawnym w drodze decyzji
b/ w odniesieniu do wierzytelności wynikających ze stosunków cywilnoprawnych – na podstawie przepisów prawa cywilnego w drodze umowy , ugody lub jednostronnego oświadczenia woli skierowanego do osoby zobowiązanej.
3. W przypadkach określonych w § 2 ust.1 pkt c i d umorzenie wierzytelności o charakterze administracyjnym , jak i wierzytelności wynikających ze stosunków cywilnoprawnych może nastąpić w drodze jednostronnego oświadczenia woli składanego w celu dokonania odpisu w księgach rachunkowych.
4.0d należności , której termin zapłaty odroczono lub którą rozłożono na raty , nie pobiera się odsetek za zwłokę za okres od wydania decyzji lub podpisania umowy do upływu terminu zapłaty określonych w decyzji lub umowie.
5.Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie albo w pełnej wysokości rat ustalonych w decyzji lub umowie pozostała do spłaty należność staje się natychmiast wymagalna wraz z należnymi odsetkami za zwłokę liczonymi od następnego dnia po upływie terminu płatności określonego w decyzji lub umowie ustalającej należność .
6.Decyzja organu o umorzeniu lub udzielenie ulg w spłacie należności może być cofnięta , a czynność cywilnoprawna unieważniona , jeżeli wyjdzie na jaw , że dowody , na podstawie których należności umorzono lub udzielono ulg w jej spłacie okazały się fałszywe albo że dłużnik wprowadził organ w błąd co do okoliczności , które stanowiły podstawę wydania decyzji lub podjęcia czynności cywilnoprawnej.
7.0kres odroczenia terminu płatności nie może być dłuższy niż 6 miesięcy.
8.0kres spłaty wierzytelności rozłożonej na raty nie może być dłuższy niż 24 miesiące.
§ 5.
1.Burmistrz Miasta i Gminy 0siek podaje do publicznej wiadomości sprawozdanie dotyczące umorzonych wierzytelności oraz ulg udzielonych według stanu na dzień 31 grudnia każdego roku kalendarzowego w terminie określonym w art.14 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 roku o finansach publicznych zwyczajowo przyjęty / na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta i Gminy /oraz kopię przekazuje Radzie Miejskiej .
2. Wzór sprawozdania określa załącznik Nr 1 do niniejszej uchwały.
§ 6.
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy 0siek.
§ 7.
Traci moc uchwała Nr XXIV/185/2001 Rady Miejskiej w 0sieku z dnia 28 sierpnia 2001 roku w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności z tytułu należności pieniężnych , do których nie stosuje się przepisów ustawy – 0rdynacja podatkowa oraz udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności.
§ 8.
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego
§ 9.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego.